O RC Subotica

O nama

Subotički rotary klub predstavlja skup uglednih poslovnih ljudi Subotice koji, ponosni na svoju sredinu i svoj grad, nastoje da oplemene grad i pomognu svima kojima je pomoć neophodna. Na najbolji način nastavljaju tradicije predratnih subotičkih rotaryjanaca. Sastav RC Subotica, kako pre rata tako i danas, izuzetno je reprezentativan jer obuhvata vrh poslovnog, političkog i kulturnog života grada.

Osnivači kluba 1929. i njegovi reosnivači 1997, kao i ljudi koji su prošli kroz klub, predstavljali su i predstavljaju elitu grada u svojim profesijama, posebno u poslovnom svetu. Poseban kvalitet RC Subotica, kako pre rata tako i danas, bio je u tome što je uspešno usklađivao različitosti sredine – nacionalne, verske, socijalne. Prijateljstvo i tolerancija u klubu i van njega, spremnost da se služi iznad interesa, da se gaji prijateljstvo, da se pomaže, predstavljaju idealan i poželjan način života u multietničkoj i multikulturnoj sredini. Tradicija RC Subotica – i pre rata i danas – jeste širenje ideje rotaryjanstva na obližnje gradove. Predratni klub kumovao je klubovima u Bačkoj Topoli, Staroj Kanjiži, Senti, a današnji rotaryjanci su kumovi klubovima u Senti, Kuli, Bačkoj Topoli i Pančevu. I predratni i današnji klub imaju raznovrstan i sadržajan rad i prednjače po aktivnostima u distriktu. Služba iznad interesa oplemenjuje i nadahnjuje ove ljude. Duh rotaryjanstva oseća se u gradu, koji kao kula stoji na severu zemlje.

Istorijat kluba

Rotary klub Subotica je peti klub koji je osnovan u Kraljevini Jugoslaviji. Ideja o osnivanju Rotary kluba u Subotici potekla je od inženjera Koste Petrovića, šefa Građevinskog odeljenja Grada Subotice, koji je 4. juna 1929. u tu svrhu stupio u vezu sa Evropskim sekretarijatom Rotary International-a (RI) u Cirihu. Ideja je realizovana uz pomoć RC Beograd do kraja 1929. godine. Sednica Pripremnog komiteta za osnivanje Rotary kluba u Subotici održana je u nedelju, 10. novembra 1929, u Hotelu "Beograd", uz prisustvo delegata rotary klubova Beograd i Novi Sad. Rotary klub Subotica je konstituisan i izabrana Uprava u sastavu: predsednik, inženjer Milan Manojlović, potpredsednik dr Milivoj Kenđelac, sekretar dr Miloš Pavlović, blagajnik dr Mirko Šulman, ceremonijar Mirko Jakobčić i odbornici Joca Mešterović i dr Rada Miladinović. Osnivači Rotary kluba u Subotici, odnosno oni koji su prisustvovali njegovoj kasnijoj inauguraciji, 24. maja 1930, predstavljali su najrazličitije profesije i socijalne grupe – od industrijalaca, preko trgovaca i opštinskih činovnika do advokata, apotekara, novinara i umetničkog stolara. Bili su to najbolji predstavnici svojih profesija – privredna i kulturna elita ondašnje Subotice.

Prema abecedi:

1. Brkić Đorđe, direktor Okružnog ureda za osiguranje radenika u Subotici
  2. Boschi Ivo, doktor pravnih nauka, pravnik u Okružnom sudu u Subotici, docnije advokat
  3. Conen Matija Vilim, suvlasnik firme Hartman & Conen, Subotica, izvoznik živine i jaja
  4. Ivković Joco, apotekar
  5. Jakobčić Imre, vlasnik Lifke d. d. za distribuciju fotografskog materijala
  6. Kenđelac Milivoj, doktor prava, advokat
  7. Konrad Kornel, inženjer
  8. Lepedat Ilija, direktor Gradske štedionice u Subotici
  9. Littmann Žiga, predsednik Zorke d. d, hemijski inženjer
  10. Manojlović Dušan, direktor Ferruma d. d. (izrada vagona)
  11. Manojlović Milan, inženjer, direktor Električne centrale u Subotici
  12. Martinis Josip, lekar Gradske bolnice u Subotici
  13. Miladinović Radivoj, doktor prava, javni beležnik
  14. Miladinović Borivoj, lekar
  15. Ostojić Selimir, član Gradskog veća u Subotici
  16. Pavlović Miloš, doktor prava, sekretar Lojda – Udruženja industrijalaca
  17. Paul Đorđe, vlasnik juvelirske radnje
  18. Petrović Kosta, šef građevinskog odeljenja grada Subotice
  19. Putnik Josip, profesor, direktor Trgovačke akademije
  20. Nićin Milivoj, vlasnik kolonijalne trgovine I. Farkaš
  21. Roth Desider, vlasnik fabrike za izradu šešira
  22. Sekelj Matija, vlasnik prodavnice tekstilne (svilene) robe
  23. Skenderović Tomo, vlasnik farme
  24. Šokčić Josip, novinar Naplo
  25. Schulmann Imre, doktor ekonomije, vlasnik firme Anton Kramer & Co.
  26. Vidaković Koloman, vlasnik graditeljske firme Vidaković i drug